Rasyonel Sayılarda Çarpma
11 Temmuz 2024

Rasyonel Sayılarda Çarpma

Rasyonel sayılarda çarpma işlemi, tam sayılarda çarpma işleminde yapılan işlemlerle benzerlik gösterir. Ancak rasyonel sayılarda çarpma işlemi yaparken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar aşağıda sıralanmıştır.
  • Çarpılan sayılarda tam sayılı kesirler varsa, önce bileşik kesre çevrilir ve daha sonra rasyonel sayılarda çarpma işlemi yapılır.
  • Çarpılan sayılarda tam sayı varsa, paydasına 1 yazılarak rasyonel sayılarda çarpma işlemi yapılır.
  • Rasyonel sayılarda çarpma işlemi yaparken, normal çarpma işleminde olduğu gibi varsa çarpma işlemini kolaylaştırmak için önce sadeleştirme işlemi yapılır. Ancak buradaki sadeleştirme işlemi, paydaki sayılar ile paydadaki sayılar arasında gerçekleştirilir.

Rasyonel sayılarda çarpma işlemi yapılırken, paydaki sayı ile diğer kesirlerin paylarındaki sayılar çarpılır. Paydadaki sayılar ile de diğer kesirlerin paydalarındaki sayılar çarpılır. Paydaki sayıların çarpımının sonucu paya, paydadaki sayıların çarpımının sonucu paydaya yazılır. Çarpma işleminde olduğu gibi rasyonel sayılarda çarpma işleminde de bazı özellikler vardır. Şimdi bu özellikleri açıklayalım.
  • Değişme Özelliği: Çarpılan sayıların yeri değişse bile çarpımın sonucu değişmediği için rasyonel sayılarda çarpma işleminde değişme özelliği vardır.
  • Birleşme Özelliği: İkiden fazla sayı çarpılırken, iki sayıyı parantez içine alıp çarparız. Daha sonra parantez içindeki sayılar diğer sayılar ile çarpılabilir. Bu işlemin sonucunda, asıl sonuç değişmediği için rasyonel sayılarda çarpma işleminde de birleşme özelliği vardır diyebiliriz.
  • Dağılma Özelliği: Çarpma işlemini toplama ve çıkarma işlemi üzerine dağıtabiliriz.
  • Etkisiz Eleman: Çarpma işleminde bir sayıyı 1 ile çarptığımızda sonuç yine o sayının kendisi olur. Bu durumda 1 çarpma işleminin etkisiz elemanıdır.
  • Yutan Eleman: Çarpma işleminde bir sayıyı 0 ile çarptığımız zaman sonuç sıfır olur. Bu durumda sıfır çarpma işleminde yutan elemandır.
  • Bir sayıyı eksi bir ile çarparsak, o işlemin sonucu o sayının toplama işlemine göre ters işaretlisi olur.
  • Çarpımları sonucu bir olan iki rasyonel sayı, rasyonel sayılarda çarpma işlemine göre birbirinin tersidir.

Çarpma işlemindeki durumların aynısı rasyonel sayılardaki çarpma işleminde de kullanılır. Rasyonel sayılarda bölme işlemi yapılırken de rasyonel sayılardaki çarpma işleminden faydalanılır. Payda kısmındaki rasyonel sayıyı payda durumundan kurtarmak için rasyonel sayının payı ile paydası yer değiştirir ve paydaki rasyonel sayı ile çarpılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

BESHJH

30 Nisan 2024 Salı

1.sınıfa gidiyorum ama çarpmayı bölmeyi çıkarmayı bölmeyi ibilyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Harika BESHJH! Matematikte bu kadar erken yaşta bu konuları öğrenmiş olman çok etkileyici. Bu yeteneklerini geliştirerek daha da ileriye gidebilir ve okulda büyük başarılar elde edebilirsin. Tebrik ederim!

2. Cevap
cevap

Admin

BESHJH, bu kadar erken yaşta bu işlemleri öğrenmiş olman gerçekten harika! Seninle gurur duyuyorum, matematikte böyle başarılı olmaya devam et!

3. Cevap
cevap

Simruy

Yavaş yavaş öğretmeninizi dikkatli dinleyerek ve bol bol çalışıp işlem yaparak öğrenmeniz daha kolay olacaktır daha yolun başındasınız öğrenmeniz kolay olur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Asal Çarpanlara Ayırma

Asal Çarpanlara Ayırma

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üslü Sayılarda Çarpma İşlemi

Üslü Sayılarda Çarpma İşlemi

Çarpım Tablosu 8'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 8'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu Ezberleme ve Öğrenme Teknikleri

Çarpım Tablosu Ezberleme ve Öğrenme Teknikleri

4 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi

4 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi