Çarpım Tablosu 3'leri Öğrenme
12 Temmuz 2024

Çarpım Tablosu 3'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 3'ler

1'ler ve 2'ler çarpım tablosunu ezberlemiş olan öğrenciler için, şimdi 3'ler çarpım tablosunun ezberlenmesi aşamasına gelinmiştir. Çarpım tablosu giderek zorlaşıyor gibi görünse de, önceden çarpma işlemini kavramış olan öğrenciler için aslında daha kolay aşamalara gelinmiştir. Sayılar arasında 1 ve 2 sayısından sonra gelen 3 sayısı, diğer sayıların 3 katını bulmamıza yardımcı olur. 3'ler çarpım tablosu, diğer sayıların kısa yoldan 3 katını bulmamızı sağlar.

3'ler Çarpım Tablosu

3 X 1 = 3
3 X 2 = 6
3 X 3 = 9
3 X 4 = 12
3 X 5 = 15
3 X 6 = 18
3 X 7 = 21
3 X 8 = 24
3 X 9 = 27
3 X 10 = 30

3'ler çarpım tablosunu ezberlemeye çalışan öğrencilere yardımcı olmalıyız. Bu nedenle, 3 ile çarpılan sayıların 3 katının elde edildiği konusunda açıklamalar yapmamız gerekir.

Örneklerle Açıklama

Örneğin; 3 X 4 = 12 çarpımında elde edilen 12, 4 sayısının 3 katıdır. Bu çarpım tablosunda, 3 ile çarpılan her sayının 3 katı elde edilmiş olur. Bu öğrencilere 4 + 4 + 4 = 12 şeklinde açıklanabilir. 3'ler çarpım tablosu bu sayısal işlemi kısaltmış olur. Bu çarpım işlemi okunurken "3 kere 4, 12 eder" diye okunur.

Çarpım Tablosunun Önemi

Yapılan sayısal işlemleri kısaltan çarpım tablosu, giderek öğrencilere daha fazla kolaylık sağlamaya başlar. Her aşamada öğrenci bunun daha iyi farkına varacaktır. Çarpım tablosunun mantığını, bize ne vermek istediğini kavramış olan bir öğrenci, çarpım tablosunu zevkle ezberleyecektir. Çocuklara çarpım tablosunun ezberlenmesinin zor olduğu değil, bunu ezberlemelerinin daha sonraki işlemlerini kolaylaştırıcı bir etken olduğu öğretilmelidir.

Ekstra Bilgiler

Çarpım tablosunun ezberlenmesi, matematiksel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirir. Ayrıca, bu bilgi günlük yaşamda da birçok pratik fayda sağlar. Örneğin, alışveriş yaparken hızlıca hesaplama yapabilme yeteneği kazandırır. Öğrencilerin çarpım tablosunu öğrenirken, bunu eğlenceli hale getiren oyunlar ve aktiviteler de kullanılabilir. Bu sayede, öğrenme süreci daha keyifli ve etkili hale gelecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

enes batur

13 Mayıs 2024 Pazartesi

kardeşime denedim ama umrunda değil

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Belki de farklı bir yaklaşım denemelisin. Herkesin ilgi alanları ve tepkileri farklı olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rasyonel Sayılarda Çarpma

Rasyonel Sayılarda Çarpma

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

3 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi

3 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi

Çarpım Tablosu ile İlgili Kaynaklar

Çarpım Tablosu ile İlgili Kaynaklar

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu 7'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 7'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 6'ları Öğrenme

Çarpım Tablosu 6'ları Öğrenme