Çarpım Tablosu ile İlgili Kaynaklar
11 Temmuz 2024

Çarpım Tablosu ile İlgili Kaynaklar

Çarpım Tablosu İle İlgili Kaynaklar

Çarpma işlemi, ilköğretim düzeyinde önemli bir yer tutar ve özellikle üçüncü ve dördüncü sınıf müfredatında sıkça karşılaşılan bir konudur. Ancak bazı çocuklar çarpım tablosunu öğrenmekte zorlanabilirler. Çarpım tablosunu yeterince öğrenemeyen çocuklar, matematik derslerinde ve diğer ilgili konularda da zorluk yaşayabilirler. Bu durum, öğrencilerin matematik dersine yönelik olumsuz tutumlar geliştirmesine ve kendilerini matematikte başarısız olarak tanımlamalarına neden olabilir. Ayrıca, anne babalar da çocuklarının matematik yeteneği konusunda endişe duymaya başlayabilirler.

Çarpım Tablosunu Öğrenme Güçlüğü ve Çözüm Önerileri

Çocukların çarpım tablosunu ezberleyememesi, onların matematikte yetenekli olmadıkları anlamına gelmez. Bazı çocuklar, ezber yaparak bilgileri hafızada tutmak yerine öğrendiklerinde belli bir mantık ararlar. Örneğin, 7×7'nin 49 olduğunu bilen bir çocuk, 7×8'i bulmak için 49'a 7 ekleyerek sonuca ulaşmaya çalışabilir. Bu durumda çocuk sonuca daha yavaş ulaşacaktır.

Birçok anne baba ve öğretmen, çocuğun yavaş cevap vermesini bir sorun olarak görürler. Ancak bu gecikmenin nedeni, matematikte yetersiz olmaktan değil, farklı ve ayrıntılı düşünmekten kaynaklanabilir. Bu durum, matematiksel düşünme açısından olumsuz bir durum olarak yorumlanmamalıdır. Böyle çocukların zihinlerinde stratejileri destekleyici tipte alıştırma yapmaya ihtiyaçları olabilir. Ayrıca çarpım tablosunu öğrenirken kullanabilecekleri başka stratejiler de deneyebilmeleri desteklenmelidir.

Çarpım Tablosunu Öğrenmeye Yardımcı Kaynaklar

Aşağıda, çarpım tablosuyla alıştırma yapmaya yardımcı olacak bazı kaynaklar bulunmaktadır. Zaman içinde yenilerini eklemeye çalışacağım.

  • Görsel Çarpım Tablosu – Çarpım tablosunu sadece ezberlemek değil, anlamlandırmak için güzel bir uygulama. Kullanım: Yapmak istediğiniz çarpma işleminde birinci sayıyı ilgili satır ve sütundan sayılar üzerinde fare ile tıkladıktan sonra sağ üst köşedeki eşittir işaretini seçin.
  • Etkileşimli Çarpım Tablosu – Çarpım tablosu ile etkileşimli biçimde çalışmak ve örüntüler aramak için güzel bir uygulama.
  • Çarpma Oyunu – Eğlenceli ve etkileşimli bir çarpma oyunu. İki kişiyle oynanır. Alt kısımdaki sayı şeridinin sağındaki ve solundaki işaretleme kutularını fare ile alarak sayıların üzerine sırayla bırakın. Her seferinde çarpım yukarıdaki tabloda renkli olarak işaretlenecektir. Oyundaki amaç bütün tabloyu boyamaktır.
  • Hızlı Çarpma – Anlamlı çarpmadan çok hızlı çarpma yapmayı amaçlayan eğlenceli bir oyun. Gelen ilk ekranda hangi düzeyde oynamak istediğinizi seçin, daha sonra istenen soruları klavyeden sayıları girerek cevaplayın.

Makaleyi Gönderen: Ayça

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rasyonel Sayılarda Çarpma

Rasyonel Sayılarda Çarpma

İlginizi Çekebilir

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Asal Çarpanlara Ayırma

Asal Çarpanlara Ayırma

Çarpım Tablosu Nasıl Öğretilir

Çarpım Tablosu Nasıl Öğretilir

Çarpım Tablosu 3'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 3'leri Öğrenme

Çarpanlara Ayırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çarpanlara Ayırma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Üslü Sayılarda Çarpma İşlemi

Üslü Sayılarda Çarpma İşlemi