Çarpım Tablosu Nasıl Öğretilir
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çarpım Tablosu Nasıl Öğretilir

Eski öğretim dönemlerinde çarpım tablosuna körü körüne ezberlenmesi gereken liste gözüyle bakıldığından, neyi ne için hesapladığımızı bilemediğimiz için akıllardan çabucak çıkan sıkıcı bir çizelge olarak görürdük. Neden ve sonucunu bilmediğimiz çarpanlarda akıllardan çabucak çıkan bir kâbus hâline dönüşürdü. Böylece çarpım tablosunda yanlış metot uygulandığı için, işlemler de yanlış yapma olasılığı çok oluyor ve çarpma, toplama, bölme, çıkarma gibi matematiğin dört temel işlemi sıkıcı bir hâl alıyordu. Çocukların matematiği sevmeme nedenlerinden biri dört ana işlemin mantığını bilmediklerinden kaynaklanmaktadır. Bu işlemleri sevdirebilmenin elbette ki bazı yolları mevcuttur. Ancak aile bireyi olarak sizlerin de uygulaması gerekenler mevcuttur.


Çarpım Tablosu Öğretilirken Çocuğa Karşı Nasıl Davranılmalıdır?

  • Matematiğin ana kuralı olarak çarpma işleminin mutlaka bilinmesi gerektiği vurgulanmalıdır.
  • Toplama işlemindeki gibi sayıları toplamayı zevkli hâle getirmek için örneğin 2 ile 2'nin toplamının 2 tane çikolatanın toplamı olduğu gibi metotlar belirlenmelidir.
  • Yapılan işlemlerin sonucunda çocuğun araba, bebek gibi oyuncaklarla bağdaştırarak göstermesi söylenmelidir.
  • Çocuğun her öğrendiği işlemi tekrar etmesini sağlamak için ortamlar oluşturun.
  • Çarpım tablosunun kolayca öğrenebilmesi için çeşitli aktivitelerle pekiştirmesini sağlayınız.

Çarpım Tablosu Öğretirken Dikkat Edilecek Kuralları Şu Şekilde Sıralayabiliriz


Çarpma ile toplamanın yakın ilgisini belirtmek, çarpma öğretiminde ilk temel kural olarak bilinmelidir. Çocukların hatırlamakta zorluk çektikleri çarpmaları bulabilmeleri için, hatırladıkları toplamalardan ya da çarpanlardan yararlanmalıdırlar. Bu durumu zevkli hâle getirmek için her bir çarpma işlemi için bir hayvan figürüyle ya da sevilen çizgi film karakterinin çizimiyle hatırlama işlemi oluşturulabilir. Özellikle çarpım işleminde 2 ile çarpılan sayılarda, sonucun alt alta iki defa yazılarak toplandığında aynı olduğu bilinmelidir.


Örneğin


3+3=6
3*2=6
9+9+9=27
9*3=27
Bu şekilde yapıldığında sayılar farklı rakamlı olsa da sonuca kolayca ulaşılabilir.

Örnekteki gibi sayının 2 ile çarpılmasında çıkan sonucun, 3 ile 3'ün toplandığında aynı sonuç olduğu bilinmelidir. Bu metot öğretildiğinde çocuklarda kendi kendine diğer sayıların 2'li ve 3'lü çarpanlarını rahatlıkla hesaplayabilmektedir.

Matematiksel işlemin mantığını çarpanlarda yer değiştirme söz konusu olsa da sonucun asla değişmeyeceği de çarpım tablosu öğretiminde belirtilmesi gereken kurallardandır.


Örneğin


5+3=8
3+5=8
Bu metodun öğretilmesi çocuğun diğer çarpım işlemlerini de rahatlıkla ezberlemesine sebep olmaktadır. Çünkü çarpım tablosundaki işlemler birbirinin tekrarı niteliğindedir.

Çarpım Tablosu Nasıl Öğretilir Yorumları

soru

hande

27 Ekim 2013 Pazar

ezberliyemiyorum

Cevap yaz
cevap

Beksan

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba Hande, çarpım tablosunu ezberlemek seni işlem yapmaktaki, problem çözmekteki birçok sıkıntıdan kurtarır. Yani sen belki çarpım tablosunu ezberlemeyi sıkıntı olarak görüyorsun ama aslında kendini daha büyük zorluklardan kurtarmak için ezberlemen faydalı olacaktır. Ezber yöntemi olarak adım adım gidip (yani birlerden başlayıp) hergün defterine 10 kere yazmayı deneyebilirsin. Kolaylıklar dilerim.

soru

Emre Ekmekçi

09 Ekim 2014 Perşembe

Ben biraz severim biraz semem sınavları ya siz?:D

Cevap yaz
cevap

Mahbube

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, emre bey hayatımızın her alanı ne yazık ki sınavdan geçiyor önce okul bitirip sınıf atlamak için girdiğimiz sınavlar, sonra bir işe girdiğimiz de performansımızı sergilemek için sınavlar kimisi zor kimisi kolay ama başarılı olduğumuz her sınav bizi bir sonraki evreye hazırlıyor. Dilerim sizde sevdiğiniz bazende sevmediğiniz sınavları hep başarın.

soru

6. Sınıf Öğrencisi

14 Ekim 2014 Salı

Ben ezberliyorum, sonra hemen geri unutuyorum. Ve bir hafta sonra sınavım var. Ne yapmam gerek?

Cevap yaz
cevap

Nagihan

06 Eylül 2018 Perşembe

Sizin için pratik olan bir yöntem bulabilirsiniz. Örneğin 5 ile 4 çarpımını rahatlıkla yaparken 5 ile 8 çarpımını yapmakta zorlanıyorsanız eğer 8in 4 bir katı olduğunu hatırlayarak böyle bir yöntem geliştirebilirsiniz. Örneğin öncelikle 5 ile 4ü çarpıp 20 bulursunuz sonrasında 20 sayısını 2 ile çarparak 5 ile 8in çarpımını bulabilirsiniz.

soru

4. sınıf öğrencisi öykü

16 Kasım 2014 Pazar

Benim adım Öykü. 4.sınıf öğrencisiyim. Yedileri ve sekizleri sayabiliyorum. Ancak biri bana yedi kere dokuz kaç eder ve ya sekiz kere altı kaç eder dediğinde cevap veremiyorum.Neden?

Cevap yaz
cevap

Meveddet

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba Öykü Hanım, bu durumun en büyük nedeni antrenman yapmamanızdır. Bol bol kendinize çarpma sorarak öğrenmeye çalışın. Zaten kısa bir süre içerisinde tam olarak hızlı hızlı cevap verebileceksiniz. Bunun için bol bol çarpım tablosu çözebilirsiniz.

soru

nida

02 Kasım 2015 Pazartesi

ben 3e geçtim ve 7dileri biliyorum
ama 8leri bir türlü bilemiyorum

Cevap yaz
cevap

Tecella

08 Eylül 2018 Cumartesi

Çarpım tablosunu öğretebilmek için önce görsel olarak göz önünde bulundurulması gerekir. Kişi sırasına göre görsel olarak hafızasında kaydettiği sayıları gözlerini kapayarak en az 10 defa tekrar ettikten sonra diğer sayıya geçerek kolaylıkla öğrenebilir. Diğer öğrenme şekliyse eğlenceli bir hale getirerek öğretilebilir. Mesela renkli kağıtlar üzerine sayılar yazılarak oyun haline getirilebilir.

soru

esma

22 Eylül 2016 Perşembe

5. sınıftayım yıllardır ezberleyemiyorum hoca 1 günde ezberlenecek diyor ya of çok zor

Cevap yaz
soru

Yavuz

03 Ocak 2018 Çarşamba

Çarpım tablosunu nasıl öğreniriz

Cevap yaz
cevap

Andak

09 Eylül 2018 Pazar

çarpım tablosunu öğrenmek kişide bitiyor. önce öğrenmek istemeniz gerekir. çarpım tablosu ezberleme metodları vardır tabi bunlardan bir tanesi yazarak ve sorarak öğrenmedir kalıcı ve hızlı öğrenmemizi sağlar. siz de kolayca öğrenmek istiyorsanız baştan başlayın ve her gün bir sayıyı defalarca yazarak ve okuyarak öğrenmeye çalışın ve bunu hayatta kullanarak pekiştirin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çarpım Tablosu Videoları

Çarpım Tablosu Videoları

Çarpım Tablosu Nedir?

Çarpım Tablosu Nedir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tam Sayılarda Çarpma İşlemi

Tam Sayılarda Çarpma İşlemi

Çarpım Tablosu 5'leri Öğrenme

Çarpım Tablosu 5'leri Öğrenme

3 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi

3 Basamaklı Sayılarla Çarpma İşlemi

Çarpım Tablosu Ezberleme ve Öğrenme Teknikleri

Çarpım Tablosu Ezberleme ve Öğrenme Teknikleri

Çarpım Tablosu Ezberlemek Neden Zordur?

Çarpım Tablosu Ezberlemek Neden Zordur?